Debata: Migrace a alternativy (30.11. – 2.12., Praha, Liberec, Ostrava)

Migrace je veřejností i evropskými elitami vnímána zejména jako ohrožení našeho Evropského prostoru. Z tohoto základu pak vyplývají restriktivní migrační politiky stavějící zejména na ochraně hranic. Existují vůči tomuto dominantního pohledu nějaké radikální alternativy usilující o víc než jen lepší a rádoby spravedlivější správu hranic?

Naše pozvání přijal analytik Ústavu mezinárodních vztahů a zároveň aktivista Jan Blažek. Ve svém úvodním slově představí radikální alternativy k přístupu k migrační krizi.

Těšit se na debatu budeme zde:

Praha
Pondělí 30.11.
Klub techniků, Novotného lávka 5, místnost 414
18h

Liberec
Úterý, 1.12.
Pivní bar Azyl (zadní sál), Široká 302, Liberec
19h

Ostrava
Středa, 2.12.
Kavárna nakladatelství Academia, Zámecká 2 (vchod z Masarykova nám.), Ostrava
17h 

0219_EA_PSA_Migrace a Alternativy_A3_Praha0219_EA_PSA_Migrace a Alternativy_A3_Liberec
0219_EA_PSA_Migrace a Alternativy_A3_Ostrava

John Hilary: Transatlantické investiční a obchodní partnerství (TTIP)

0220_EA_PSA_brozura_TTIP_Hilary_160x220-1-1John Hilary je výkonným ředitelem organizace War on Want. Již přes dvacet let se ve svých publikacích zabývá širokou řadou témat z oblasti obchodu a investic a v roce 2013 byl jmenován čestným profesorem Institutu pro politiku a mezinárodní vztahy při Univerzitě v Nottinghamu. Jeho novou knihu, The Poverty of Capitalism: Economic Meltdown and the Struggle for What Comes Next, vydalo nakladatelství Pluto Press v říjnu 2013.
 
TTIP je třeba chápat nikoli jako smlouvu mezi dvěma konkurujícími si obchodními partnery, ale jako útok na společnost v Evropě a USA, vedený snahou nadnárodních korporací odstranit regulatorní překážky pro své aktivity na obou stranách Atlantiku.
 
Obsah
Shrnutí
Předmluva z roku 2015
1. Co je TTIP?
2. Netransparentní, nedemokratická
3. „Dlouhodobé a podstatné“ ohrožení pracovních míst
4. Deregulace bezpečnosti potravin
5. Omezení ochrany životního prostředí
6. Útok na veřejné služby
7. Ohrožení osobního soukromí
8. ISDS: hrozba pro demokracii
9. Rostoucí odpor
10. Další informace

Brožura je ke stažení zde

Výzvy a rizika chystané smlouvy TTIP (Brno, 11.11.)

Středa 11.listopadu 2015, 18.45 – 20.15h, Fakulta sociálních studií, Joštova 10, učebna U23

0216_EA_PSA_TTIP_Hilary_A3-2Chystaná úmluva TTIP mezi EU a USA aktivizuje běžné Evropany. Přes tři miliony podpisů na petici žádající zastavení vyjednávání, statisíce lidí demonstrujících proti „Listině privilegií korporací“ v Berlíně a dalších evropských městech před pár dny napovídají, že jsme u historického počinu. Není jisté, zda se TTIP prosadí, a už vůbec ne v jaké podobě (jednání jsou velmi netransparentní). Je ale jisté, že lidé v EU umí vnímat, co je nebezpečné pro jejich práva, svobody i životní prostředí.
V ČR se na rozdíl od (související) úmluvy ACTA téma TTIP dostává do veřejné debaty jen pomalu, mimo jiné i díky médiím hlavního proudu, která jsou v informování velmi úsporná. Přednáška Johna Hilaryho z britské organizace War on Want vedoucí proti TTIP úspěšnou kampaň , je možnost dozvědět se více jak o vyjednávání TTIP, tak o práci ojedinělé nevládní organizace na kampani proti této úmluvě.
John Hilary je výkonný ředitel jedné z nejúspěšnějších a nejradikálnějších britských nevládních organizací typu „charity“, War on Want. Na setkání s ním se kromě tématu TTIP lze seznámit s činností War on Want, které může nabídnout zajímavé srovnání s přístupem jiných velkých charit jako Oxfam či prací českých nevládních organizací tohoto typu.
John je autorem knihy „Poverty of Capitalism“, která se zabývá selháváním současného systému, růstem alternativních a emancipačních hnutí po celém světě i kritikou velkých nevládních organizací, které dle něj „ztratily schopnost politické analýzy, ambice měnit věci i radikální duši“.
John Hilary je výborný řečník s jasnými postoji nešetřícími současný ekonomický systém. Příležitost vyslechnout si jeho analýzu vyjednávané úmluvy TTIP je v ČR ojedinělá možnost.