Konference: Obrazy sociální reprodukce

Sociální reprodukce. Tedy období trávené před či po práci. Čas, v němž je možné číst, pečovat o děti, sportovně se rekreovat, komunikovat, koukat na stromy a nebo pít čaj. Jde o dobu, kdy svou práci není potřeba směňovat za peníze. Dobu, v níž pečujeme o sebe a své blízké, ale i čas v němž se kolem nás mohou reprodukovat sociální nerovnosti mnohem víc, než se tomu děje v pracovní striktně hierarchizované atmosféře. Otázkou zůstává do jak velké míry vnímat volný čas jako volný, když například nakupování či brouzdání po internetu popohání lokomotivu kapitalismu možná ještě lépe než samotná práce. A je více než očividné, že z koloběhu kolonizovaného volnočasu a práce začíná profitovat stále menší procento lidí, stojících na vrcholcích korporátních pyramid. Ku příležitosti jednoho nevýznamného odpoledne bychom vás rádi pozvali na čaj a pobavili/y se na téma péče, starosti a odpočinku v připravované sérii přednášek s názvem „Obrazy sociální reprodukce“. Pokusíme se společně přijít na to, jak naložit s volnočasovými produkty, jako je například péče, láska, sex či léčitelství, v pozdním kapitalismu a odpoledni a jak se snažit svým přístupem k nim, co nejvíce odklonit od diktovaných principů kapitalistických příslibů?

Středa 11.10., od 14h, galerie INI (Jeronýmova 88, Praha)

Občerstvení a tlumočení pro účastníky zajištěno

Panel I
Hana Janečková, kurátorka, teoretička a umělkyně žijící v Londýně a v Praze. Její výzkum se zabývá afektivitou, technologiemi a tělem v pozdním kapitalismu z perspektiv feministického a queer umění.

Kateřina Kolářová, působí na katedře genderových studií Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Zabývá se kulturními studii, postsocialismem, queer teorií, feministickými a disability studies a intersekcemi „postižení“, genderu, sexuality a rasy.

Matěj Metelec, esejista, publicista a redaktor kulturního čtrnáctideníku A2.

Panel II
Sheila McGregor, byvalá učitelka, aktivistka a členka redakční rady časopisu International Socialism Journal (ISJ)

Kateřina Lišková, socioložka a výzkumnice, autorka knihy Sexual Liberation, Socialist Style. Communist Czechoslovakia and the Science of Desire, 1945–1989 

Rafal Marciniak, aktivista, zabývá se self-care prací

Registorvat na konferenci se můžete zde: http://bit.ly/SocRepro

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *