Olomouc: Umění, společnost a radikální imaginace

ČTVRTEK 15. listopadu 2018, od 17:00
Olomouc, FF UP, Třída Svobody 26, místnost 3.24

Imaginace je zásadní schopností pro orientaci a přetváření světa a lidské zkušenosti. Pro osvobozující sociální transformaci a překonávání „nelidské nutnosti“ je promýšlení alternativ naprosto nezbytné. Co však dělat v situaci, kterou maximálně určuje směnná logika, která jakoby i umění zbavila jeho emancipačních nároků? Jak navrátit emancipační a sociálně transformační sílu uměleckému vyjádření? Co nám umění může poskytnout? Proč ho potřebujeme k životu a jakou souvislost má s přírodou? Není uměním nejlepším prostředkem překonávání hranic? A neměla by umělecká aktivita směřovat k vybudování alternativní či paralelní kulturní infrastruktury?

O řečnících: 

Pavel Sterec je umělec a kurátor, studoval v několika ateliérech na Akademii výtvarných umění v Praze a na UMPRUM. Ve své tvorbě využívá řadu médií a přístupů (performanci, objekt, instalaci, fotografii aj.) a zaměřuje na napětí mezi sociálními strukturami, kulturními obrazy, člověkem a jeho možnostmi a další interakce a fenomény, které osobitě interpretuje se zřetelným zakotvením v angažované kritice, emancipačním rámci a vědomím člověka jako součásti přírody. Své díla představil na řadě výstav, účastnil se také několika rezidenčních pobytů. V současnosti vede Ateliér intermédií na brněnské FaVU.

Ivan Buraj je divadelní režisér, v současnosti je uměleckým ředitelem brněnského HaDivadla. Studoval na JAMU v ateliéru Iva Krobota a Petra Oslzlého. V sezóně 2013/2014 spolupracoval s Divadlem Letí v rámci inscenačního projektu Proti pokroku, proti lásce, proti demokraciirealizovaného v centru současného umění DOX. V poslední době režíroval v HaDivadle např. inscenace Náměsíčníci (imitace a tušení) či Eyolf.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *