Rok 1968 na třech kontinentech a úloha historické paměti

Středa 12. prosince, 17:00
Olomouc, FF UP, Třída Svobody 26, místnost 3.24

Roku 1968 se celým světem prohnala vlna kulturních, sociálních a politických bouří a změn. Po setkání nad tématem československých událostí se zamyslíme nad náladou, napětím a nadějemi té doby v Evropě, Americe a Asii. Na tomto příkladě se následně specificky podíváme na to, jak naše výhledy do budoucna formuje výuka dějepisu na základních a středních školách. Neblokuje školní výuka, pracující s dějinnými událostmi v narativu mezi apokalypsou a katastrofou, možnosti svobodnější a spravedlivější společnosti?

O řečnících:
Petr Rohel je historik a aktivista. V letech 1975–1985 se účastnil činnosti bytových filosofických seminářů v Olomouci. Od roku 1990 se pravidelně a aktivně účastní Letní filozofické škole, jejíž 28. ročník proběhl letos ve Velkých Losinách. Byl členem iniciativy ProAlt, účastnil se aktivistické práce pro záchranu ostravské lokality Přednádraží a iniciativy Probuď domy. Publikoval mj. stať Kritika sociálního státu v knize Herberta Marcuseho Jednorozměrný člověk.

Jiří Karen je včelař a bývalý mluvčí iniciativy ProAlt. Působí jako učitel a doktorand didaktiky dějepisu na Ostravské univerzitě. Ve svém studiu i ve své publicistice, např. komentářích pro Deník Referendum, kriticky reflektuje autoritářské a zastaralé přístupy k výuce a dějepisu zvlášť.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *