Výzvy a rizika chystané smlouvy TTIP (Brno, 11.11.)

Středa 11.listopadu 2015, 18.45 – 20.15h, Fakulta sociálních studií, Joštova 10, učebna U23

0216_EA_PSA_TTIP_Hilary_A3-2Chystaná úmluva TTIP mezi EU a USA aktivizuje běžné Evropany. Přes tři miliony podpisů na petici žádající zastavení vyjednávání, statisíce lidí demonstrujících proti „Listině privilegií korporací“ v Berlíně a dalších evropských městech před pár dny napovídají, že jsme u historického počinu. Není jisté, zda se TTIP prosadí, a už vůbec ne v jaké podobě (jednání jsou velmi netransparentní). Je ale jisté, že lidé v EU umí vnímat, co je nebezpečné pro jejich práva, svobody i životní prostředí.
V ČR se na rozdíl od (související) úmluvy ACTA téma TTIP dostává do veřejné debaty jen pomalu, mimo jiné i díky médiím hlavního proudu, která jsou v informování velmi úsporná. Přednáška Johna Hilaryho z britské organizace War on Want vedoucí proti TTIP úspěšnou kampaň , je možnost dozvědět se více jak o vyjednávání TTIP, tak o práci ojedinělé nevládní organizace na kampani proti této úmluvě.
John Hilary je výkonný ředitel jedné z nejúspěšnějších a nejradikálnějších britských nevládních organizací typu „charity“, War on Want. Na setkání s ním se kromě tématu TTIP lze seznámit s činností War on Want, které může nabídnout zajímavé srovnání s přístupem jiných velkých charit jako Oxfam či prací českých nevládních organizací tohoto typu.
John je autorem knihy „Poverty of Capitalism“, která se zabývá selháváním současného systému, růstem alternativních a emancipačních hnutí po celém světě i kritikou velkých nevládních organizací, které dle něj „ztratily schopnost politické analýzy, ambice měnit věci i radikální duši“.
John Hilary je výborný řečník s jasnými postoji nešetřícími současný ekonomický systém. Příležitost vyslechnout si jeho analýzu vyjednávané úmluvy TTIP je v ČR ojedinělá možnost.

Nezařazené