Družstevnictví a důstojná práce

Milí čtenáři a milé čtenářky, dostává se vám do rukou publikace o svépomocném demokratickém podniká-ní neboli družstevnictví a dalších ekonomických alternativách. Texty v ní jsou vybrány z několika sborníků, které vydala Ekumenická akademie v posledních letech v rámci svého usilování o sociálně, ekologicky a ekonomicky udržitelnou společnost. Roky se zasazuje o propagaci konceptů sociální solidární ekonomiky, tedy takových aktivit, které nejsou založeny jen na maximalizaci zisku, ale mají přínos pro lidi i životní prostředí.
Na sborníky byla nemalá odezva. Série začala Družstevnictvím ve 21. století (2012), které dalo název i této publikaci, pokračovala sborníky Důstojná práce vytváří lepší svět (2015) a Sociální solidární ekonomika (2016). Texty, které byly vybrány do tohoto návazného, jsou nadčasové a zároveň aktuální. S potěšením musím konstatovat, že časy, kdy se o družstevnictví smýšlelo jako o přežitku bývalého režimu nebo jako o aktivitách blouznivců, jsou naštěstí ty tam. Kooperativy jsou tu totiž s námi už 170 let! V roce 1847 byl založen Pražský potravní a spořitelní spolek, pouhé tři roky po věhlasném britském Rochdalském spolku spravedlivých pionýrů, což položilo základy novodobého komunitního podnikání.
Jednalo se o první spotřební družstvo na světě. A že se u nás nezahálelo, dokládá množství svépomocných aktivit v českých zemích ve druhé polovině 19. století.
Družstevnictví u nás od té doby urazilo velký kus cesty, prodělalo období roz-květu (po založení Československa), perzekucí a úpadku (druhá světová válka) až po vyvlastnění a centralizaci (za období tzv. socialismu) a krach leckterých družstev po roce 1989. Mnohá se však zachovala až dodnes, silný je například sektor výrobních družstev, na kterém je zajímavé, že se často navenek ani jako družstva neprezentují.
Čerstvým fenoménem je tzv. nové družstevnictví. Jde o mladá, vesměs drobná družstva, která se aktivně snaží o osvětu svého konceptu podnikání, kladou důraz na podporu místní ekonomiky, participativní management, důstojnou práci a udržitelný rozvoj. Příkladem takové praxe budiž Fair & Bio pražírna, kterou v roce 2013 spoluzaložila Ekumenická akademie, brněnská restaurace a cukrárna Tři ocásci, liberecké družstvo Texman anebo sociální družstvo Cedrovatka ve Šluknovském výběžku provozující čokoládovnu.
Když už hovoříme o čokoládě, nemůžu nezmínit fair trade, o kterém zajímavě v kontextu družstev pojednává ve svém příspěvku Veronika Bačová. Od Jiřího Plocka máme aktualizovaný text o prvním družstevním periodiku v ČR – Kulturních novinách a dočtete se i, jak založit zaměstnanecké družstvo.
Za většinu textů v této publikaci však vděčíme Nadě Johanisové, ekologické ekonomce a dlouholeté propagátorce alternativních ekonomických modelů příznivých pro lidi i planetu, jakož i družstevnictví. Její texty nejprve vycházely jako seriál v časopise Sedmá generace (dříve pod názvem Poslední generace), nyní kromě českého prostředí publikuje autorské texty a knihy v zahraničí. V Británii nalezla a přeložila zapomenutou knihu Ladislava Feierabenda, ředitele předválečného centra Kooperativa Zemědělské družstevnictví v Československu do roku 1952. V této publikaci, kromě jejích dalších příspěvků naleznete rozšířený doslov k této knize. Naďa Johanisová je autorkou knih
Kde peníze jsou služebníkem a ne pánem (2008), Ekonomičtí disidenti (2013) a Ekologická ekonomie: vybrané kapitoly (2014). Ráda bych jí na tomto místě moc poděkovala za roky přátelské spolupráce.

Obsah:
Družstevnictví ve 21. století
Markéta Vinkelhoferová

Ekonomické alternativy: prioritou je člověk a příroda
Naďa Johanisová

Solidarita a zisk
Naďa Johanisová, Markéta Vinkelhoferová

Fair & Bio pražírna
Markéta Vinkelhoferová

Kulturní noviny – první družstevní periodikum v České republice
Jiří Plocek

Fair trade a podpora zemědělských družstev v zemích globálního Jihu
Veronika Bačová

Družstva jako vzpomínka či naděje?
Naďa Johanisová

Úloha družstev v podpoře demokracie, zaměstnanosti a malé ekonomiky: Proč a jak začít s družstevním podnikáním? Magdalena Hunčová

Kde peníze nejsou pánem, ale sluhou: Specifika financování družstev
Naďa Johanisová

Jak založit zaměstnanecké družstvo
Mira Luna

Družstva
Naďa Johanisová, Ruben Suriñach Padilla a Philippa Parry

Rozšířený doslov k překladu knihy Ladislava Feierabenda „Zemědělské družstevnictví v Československu do roku 1952“ Naďa Johanisová